by redakcja redakcja

Budowa domu to zawsze ogromne przedsięwzięcie. Szczególnie trudnym zadaniem jest wybudowanie domu dla dużej rodziny. Najważniejsze jest w tym przypadku wybranie projektu, który zapewni wszystkim domownikom komfort, a także pozwoli na stworzenie swojego miejsca, które będzie służyło im za azyl umożliwiający wyciszenie się i efektywny wypoczynek. Ale czy dom dla dużej rodziny zawsze musi mieć duże gabaryty? Co, jeśli działka, na jakiej ma być postawiony, jest niewielka? Czym dokładnie kierować się wybierając dom dla dużej rodziny?

Dom dla dużej rodziny, czyli dla kogo?

Powszechnie przyjęło się, że za dużą rodzinę uważa się już taką, którą określa się 2+3, czyli dwoje dorosłych i trójka dzieci. Trzeba jednak pamiętać, że często takich domów poszukują już osoby świeżo po ślubie, które planują dużą rodzinę. Chętnie z projektów przeznaczonych dla dużych rodzin korzystają także rodziny wielopokoleniowe np. młodzi z dziećmi plus dziadkowie. Dlatego też, zanim rozpocznie się poszukiwania idealnego projektu, należy uwzględnić to, jak duża przestrzeń będzie potrzebna, a także to, jak dużą działką dysponujemy. Jest to bardzo ważne, gdyż każda z osób mieszkających w domu musi mieć swoją przestrzeń i czuć się komfortowo, a jednocześnie dom musi być dopasowany do wymogów działki budowlanej.
Warto też postawić na takie projekty, które w razie potrzeby będzie można modyfikować, a także wykańczać stopniowo np. w sytuacji, gdy na taki dom decyduje się rodzina, która dopiero spodziewa się dzieci i może pozwolić sobie na rozłożenie prac w czasie.

Przykładowe projekty – Domy dla dużej rodziny

Jaki powinien być dom dla dużej rodziny?

Nowoczesne projekty domów pozwalają na optymalizację przestrzeni wewnątrz w taki sposób, aby sama bryła budynku, nawet przy dużej powierzchni użytkowej nie była za duża. To znacznie wpływa na estetykę domu. Dla dużej rodziny, jednak to wnętrze domu ma ogromne znaczenie. Wewnątrz powinny znaleźć się takie pomieszczenia jak jadalnia, salon, kuchnia. W domach dla dużych rodzin warto otworzyć te przestrzenie na siebie, by stworzyć dzienną strefę dla całej rodziny. Oprócz tego, że dzięki temu zyska się przestronne pomieszczenie, wnętrze domu stanie się jasne, a każdy członek rodziny będzie miał nawet we wspólnej przestrzeni miejsce dla siebie. Ważne są również łazienki. W domu, w którym mieszka 5 osób powinny być co najmniej dwie. Warto też rozważyć wydzielenie dodatkowej, niewielkiej toalety.
W domu przeznaczonym dla dużej rodziny najistotniejsza jest przestrzeń indywidualna. Tutaj właśnie warto wybrać projekt, który można będzie później modyfikować. Jest to szczególnie istotne dla osób, które myślą przyszłościowo i planują powiększenie rodziny lub w przyszłości zamieszkanie z rodzicami. Jest to istotne, gdyż często, gdy dzieci są małe, mają wspólny pokój, z czasem jednak wydziela się dla nich osobne sypialnie. Możliwość modyfikacji rozkładu pomieszczeń może pozwolić też na wydzielenie gabinetu czy pokoju gościnnego, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
Trzeba też pamiętać, że w projekcie domu powinny być uwzględnione pomieszczenia gospodarcze – kotłownia, suszarnia czy piwnica. Garaż może znajdować się w bryle budynku lub jeżeli wielkość działki na to pozwala stanowić wolnostojącą konstrukcję.
Warto też rozważyć zakup projektu, który z czasem pozwoli na stworzenie dwóch odrębnych gospodarstw domowych, gdzie np. na dole będą mieszkać rodzice, a u góry dziecko ze swoją rodziną. Takie rozwiązanie szczególnie chętnie stosowane jest w domach parterowych lub z poddaszem użytkowym.

Jaką powierzchnię powinien mieć dom dla dużej rodziny?

Ostateczna powierzchnia domu będzie zależeć od wielu czynników. Jednak wskazuje się, że dla rodziny pięcioosobowej warto szukać projektów, których powierzchnia zaczyna się od ok. 100 m2. Za optymalne rozwiązanie uważa się ok. 150 m2. Trzeba jednak pamiętać, że każda rodzina będzie mieć indywidualne wymagania, które mogą wpłynąć na powierzchnię domu, a także rozkład pomieszczeń w nim. Przykładowo jednym może zależeć na dużej i przestronnej sali do ćwiczeń czy pomieszczeniu zabaw dla dzieci. Innym jedynie na wygospodarowaniu niewielkiego gabinetu do pracy.