by redakcja redakcja

Masz zamiar budować dom? Zastanawiasz się, czy podołasz finansowo? Nic prostszego, zainwestuj w kosztorys!

Po co nam kosztorys?

Kosztorys umożliwia poznanie szczegółowego kosztu budowy oraz pozwoli na zaplanowanie wydatków. Oczywiście nie każdy, kto buduje dom, decyduje się sporządzić kosztorys. Dlaczego? Zapewne ze względu na koszty: od tysiąca do nawet kilku tysięcy. Jednak to nie są zbędnie wydane środki finansowe, szybko okażą się one zwracającą się inwestycją. Ponadto na żadnym etapie budowy nie będziemy mieć niemiłej niespodzianki w postaci braku funduszy. Kosztorys zapewnia poczucie bezpieczeństwa.

Kosztorys w szczególności jest przydatny na etapie wykańczania domu. Cena produktów potrzebnych na ten etap budowy jest bardzo mocno zróżnicowana. Jeżeli wiemy co i za ile mamy kupić to możemy także dokonać pewnych przekształceń. Przykładowo zamiast nowoczesnej armatury łazienkowej wolimy drogie, designerskie podłogi.

Ponadto, jeżeli posiadamy kosztorys to możemy dokonać także pewnych oszczędności, np. zakupu materiału po sezonowej obniżce. Dzięki niemu wiemy, czy rzeczywiście zakupujemy materiały w promocyjnej cenie.

Kosztorys może nam także pomagać porównywać oferty materiałów i kosztów robocizny na poszczególnych etapach budowy. Na jego podstawie można sprawdzić czy wykonawca dobrze wykonał powierzone mu zadanie, np. poprzez sprawdzenie ilości sztuk potrzebnego materiału.

Zanim sporządzisz kosztorys musisz mieć projekt domu

Oczywiście planowanie budowy zaczynamy od zakupu projektu domu, od którego zależy sporządzenie kosztorysu. Im dokładniejszy projekt, tym bardziej szczegółowy kosztorys. Z tego względu radzimy zainwestować w projekt wykonawczy, który jest rzetelniejszy od projektu budowlanego.

Ponadto powinniśmy wiedzieć jak najwięcej szczegółów, np. jaką technologię zastosujemy podczas budowy, jak wykończymy wnętrze, jakie zastosujemy nowoczesne rozwiązania (pompy ciepła, kolektory).

Jakie są rodzaje kosztorysów?

Najbardziej rzetelny jest kosztorys kompleksowej budowy domu. Znajdziemy w nim zestawienie kosztów robót stanu surowego (stan zerowy, otwarty, zamknięty), kosztów instalacji, kosztów wykończenia domu i zagospodarowania jego otoczenia (budowa chodnika, ogrodu). Kosztorys może zostać wykonany także dla jednego etapu budowy. Niestety w tym przypadku nie mamy kontroli nad kosztami całej inwestycji.

Kosztorysy uwzględniają średnią cenę materiałów i robocizny, z pominięciem podatku VAT.

Szczególnym rodzajem kosztorysu jest kosztorys bankowy. Wykonywany jest w sytuacji budowy domu fiansowanego z kredytu hipotecznego. Sporządzany na drukach przygotowanych przez poszczególne banki. Podpisuje się pod nim osoba mająca uprawnienia budowlane.

Kosztorys to przydatne narzędzie umożliwiające kontrolę nad wydatkami.