by redakcja redakcja

Budujesz dom jednorodzinny? Zastanawiasz się jak wybrać odpowiedni projekt? Przychodzimy z pomocą i prezentujemy kilka praktycznych rad.

Właściwy projekt – czyli jaki?

Rozglądasz się już za odpowiednim projektem, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę uwarunkowania działki. Przykładowo na zbyt wąskiej działce nie postawimy domu parterowego. Jednak to nie wszystko. Przede wszystkim trzeba przeanalizować nasze oczekiwania, jak i styl życia. Dobre rozwiązanie to przegląd forów internetowych i zapoznanie się z opiniami innych osób mieszkających już w wybudowanych domach z interesującego nas projektu.

Zanim zakupimy projekt warto zastanowić się, czy jego funkcjonalność nas zadowala. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że podczas użytkowania budynku możemy nie być usatysfakcjonowani z przyjętych rozwiązań. Z tego względu warto usiąść i jeszcze przed zakupieniem projektu przeanalizować go pod względem naszych potrzeb. Na jakie pytania warto sobie odpowiedzieć? Przykładowe: czy chcemy mieć garderobę w sypialni i osobną łazienkę? W jakiej odległości od sypialni powinny znajdować się pokoje dzieci? Czy garaż powinien znajdować się w domu? Czy pomieści nie tylko samochód, ale też narzędzia i akcesoria sportowe? Być może na początku planowania budowy nie zwracamy uwagi na takie szczegóły, a podczas późniejszego użytkowania będą one nieprzystosowane do naszych oczekiwań.

Przy wyborze projektu warto także zastanowić się nad przyszłymi potrzebami. Być może chcesz założyć działalność gospodarczą i będzie potrzebny Ci dodatkowy pokój na ten cel? A może za kilka lat planujesz powiększenie rodziny?

Pamiętaj o wielkości domu

Zanim zaczniemy wybierać projekt domu jednorodzinnego warto zastanowić się nad jego wielkością, optymalną do naszych potrzeb. Zatem jak wybrać optymalną wielkość? Każdemu domownikowi trzeba orientacyjnie przydzielić potrzebną powierzchnię. Do tego wyniku trzeba dodać powierzchnię pomieszczeń wspólnie użytkowanych, tj. kuchnia, łazienka, jadalnia, salon. Pozwoli to na ustalenie przybliżonej powierzchni domu. Nie ma sensu budować ani zbyt wielkiego, ani zbyt dużego domu, ponieważ nie spełni naszych potrzeb.

Nie mniej ważna stylistyka przyszłego domu

Wybierając projekt domu trzeba podjąć decyzję, jaką chcemy zastosować stylistykę. Tradycyjny, współczesny, nowoczesny dom? Wybór zależy od naszego gustu. Zastanów się także nad kolorystyką, materiałami zastosowanymi do elewacji czy nadających charakteru detalach. Trzeba pamietać, że stylistyka domu musi odpowiadać jego użytkownikom.

Na rynku dostępnych jest wiele projektów gotowych domów jednorodzinnnych, a także można stworzyć własny na zamówienie. Jednak najważniejsze to określenie potrzeb i oczekiwań. Zazwyczaj wybudowany dom służy nam przez długie lata!