Latem i wczesną jesienią chętnie otwieramy okna na cały dzień, a nawet i noc, aby do domu dostawało się świeże powietrze. Jednak bardzo często wiąże się to z wizytami nieproszonych gości – komarów, ciem i innych mniej lub bardziej uciążliwych owadów. Rozwiązaniem, które pozwoli otwierać okna czy drzwi balkonowe bez ryzyka tego, że wieczorem trzeba będzie odganiać się od setek insektów, są moskitiery. W sklepach można znaleźć różne rodzaje tego typu produktów, na które z nich warto zwrócić swoją uwagę?
Moskitiera – co to takiego?
Moskitiera to siatka o splocie na tyle gęstym, że owady nie mogą się przez nią przedostać, a jednocześnie powietrze może swobodnie przepływać. Najczęściej montowana jest w oknach. Jednak popularne są również moskitiery montowane bezpośrednio przy łóżkach (szczególnie w krajach tropikalnych). Moskitiera może być wykonana z naturalnych włókien np. bawełny lub syntetycznych – poliestru lub nylonu. Co ciekawe, moskitiery na łóżko znane były już w starożytności (m.in. w Egipcie). Natomiast sama nazwa tego produktu pochodzi od hiszpańskiego słowa mosquito oznaczającego komara.
Jakie są rodzaje moskitier montowanych w oknie?
Moskitiery, które montuje się w oknach dzieli się zazwyczaj właśnie ze względu na sposób ich montażu. Wśród tych produktów wyróżnia się zatem przede wszystkim:
- moskitiery na rzepy – można zakupić taką moskitierę pod wymiar lub do samodzielnego przycięcia. W zestawie jest też taśma rzepowa, którą mocuje się na ramie okiennej. Po dopasowaniu rozmiaru moskitiery nakłada się ją na rzep. Ich zaletą jest stosunkowo niska cena oraz łatwy montaż. Z drugiej jednak strony wskazuje się, na to, że materiał może dość łatwo doczepić się od rzepu. Często również same rzepy mogą się odczepiać od ramy okiennej. Szczególnie gdy nie zostanie ona dobrze oczyszczona przed naklejeniem taśmy. Problematyczne może być także ponowne nałożenie tej samej moskitiery w przypadku, gdy zaszła konieczność jej zdjęcia np. do umycia zewnętrznego parapety czy ramy okiennej;
- moskitiery ramkowe – robione są dokładnie pod wymiar okna, co sprawia, że ich cena jest znacznie wyższa od tych do samodzielnego montażu i przycięcia. Montuje się je na specjalnych zaczepach do ramy. Ich zaletą jest to, że można bez problemu wielokrotnie je nakładać i zdejmować, a także są o wiele bardziej wytrzymałe w porównaniu z moskitierami na rzepy. Wadą jest wysoka cena;
- moskitiery rozwijane – wyglądają podobnie do rolet i niemalże tak samo się je montuje i użytkuje. Wykonywane są pod wymiar okna. Dzięki temu, że można ją zrolować, może być użytkowana tylko wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Wadą takiego rozwiązania jest jego wysoka cena, a także jeszcze stosunkowo mała dostępność do tego rozwiązania na rynku. Podobnym rozwiązaniem są moskitiery plisowane, które w czasie zaciągania do góry nie rolują się, ale układają w plisy.
Moskitiery można podzielić również ze względu na miejsce ich montażu. Tutaj wyróżnia się przede wszystkim:
- moskitiery na okna ścienne;
- moskitiery na okna dachowe;
- moskitiery na drzwi balkonowe.
W przypadku moskitier przeznaczonych do okien balkonowych, najczęściej można spotkać się z produktem składającym się z dwóch części, co pozwala na swobodne wychodzenie na balkon czy taras. Takie moskitiery są wyposażone w magnesy przyciągające do siebie obie części tkaniny chroniącej wejście do domu. Mogą mieć też obciążniki ułatwiające utrzymanie siatki we właściwej pozycji. Na drzwi balkonowe można zamontować również moskitierę rolowaną lub plisowaną. Ciekawym rozwiązaniem są również moskitiery przesuwane. Mocuje się je na specjalnych prowadnicach i przesuwa, kiedy chce się wyjść z domu. Moskitiera może być zamontowana na prowadnicy jedno lub dwutorowej. W ostatnim czasie coraz większe zainteresowanie zaczynają budzić także moskitiery drzwiowe i okienne montowane na zawiasach do futryny lub fasady budynku, które otwierane są podobnie jak okiennice czy drzwi.
Co jest najważniejsze przy wyborze moskitiery?
Oprócz rodzaju moskitiery przy doborze należy zwrócić uwagę na to, jak gęsta jest siatka – im gęstość oczek jest większa, tym mniej owadów przedostanie się do wnętrza domu. Trzeba jednak pamiętać, że bardzo gęsta siatka może utrudniać prawidłową cyrkulację powietrza. Dobrze jest też zwrócić uwagę na to, jaki kolor ma moskitiera (warto ją dopasować do koloru ramy okiennej), a także czy jej montaż nie będzie inwazyjny – nie pozostawi widocznych śladów na ramie po demontażu moskitiery.