by redakcja redakcja

Kostka brukowa coraz powszechniej stosowana jest na prywatnych posesjach do wykładania ścieżek w ogródku czy prowadzących od bramy do wejścia do domu. Można ją wykładać także większe powierzchnie np. podjazdy czy place przed domem. Znajduje ona zastosowanie również przy tworzeniu przestrzeni publicznej – służy do wykładania ścieżek w parkach czy miejskich deptaków. Jednak czy każdy rodzaj kostki brukowej sprawdzi się tak samo w każdej sytuacji? Jakie są rodzaje kostek brukowych betonowych? Czym się wyróżniają i jakie są ich ceny?

Kostka brukowa betonowa, czyli jaka?

Kostka brukowa betonowa produkowana jest z odpowiednio przygotowanej mieszanki betonowej. Dzięki temu można uzyskać produkt o różnych właściwościach i co za tym idzie, można ją stosować w różnych miejscach. Tego rodzaju kostka brukowa jest chętnie wybierana nie tylko ze względu na różnorodne parametry, ale także przystępną cenę. Kostce wykonanej z betonu można nadać też niemalże dowolny kształt i wygląd. To sprawia, że łatwo dobrać taką, która będzie idealnie pasowała do innych elementów znajdujących się na posesji czy w przestrzeni użytku publicznego. Taką różnorodność można uzyskać dzięki współczesnym metodom produkcji betonowej kostki brukowej. Dzięki prasowaniu poprzez wysoki nacisk i jednoczesne zagęszczanie betonu przez wibrowanie uzyskuje się kostki, które charakteryzują się stosunkowo niską nasiąkliwością, co wpływa również na ich mrozoodporność, a poprzez dodatek kolorowego kruszywa lub barwników można uzyskać pożądany kolor. To sprawiło również, że betonowa kostka brukowa chętnie wykorzystywana jest do tworzenia mozaik, które znacznie wpływają na estetykę terenu.

Jakie są rodzaje betonowej kostki brukowej?

Betonowe kostki brukowe można podzielić pod kilkoma względami. Dla wielu osób ważna będzie przede wszystkim ich estetyka. Jednak przy wyborze najważniejsze są parametry kostki – trzeba je dobrać tak, aby materiał wytrzymał obciążenie, na jakie będzie narażony w czasie użytkowania. W tym przypadku ważny będzie podział ze względu na grubość. Pod tym względem kostki dzieli się na:

  • kostki 4 cm – nadają się do miejsc, które są mało obciążone ruchem np. ścieżek ogrodowych;
  • kostki 6 cm – polecane do miejsc, gdzie ruch ma średnie natężenie, np. chodniki;
  • kostki 8 cm – stosowane zazwyczaj na parkingach, podjazdach, a także ulicach o średnim natężeniu ruchu;
  • kostka 10 cm – zalecana do stosowania wszędzie tam, gdzie występują bardzo duże obciążenia, np. pracują ciężkie maszyny lub często przejeżdżają samochody ciężarowe.

Kostkę brukową można podzielić również ze względu na kształt, jaki się jej nadaje w czasie procesu produkcji. Obecnie najpopularniejsze są podstawowe kształty takie jak kwadrat czy prostokąt, które najczęściej stosowane są do układania nawierzchni w przestrzeni publicznej. Jeżeli chodzi o inne formy, to często można się spotkać również z kostką w kształcie trapezu, fali, behatonu (podwójne T) oraz „młotka”. Zarówno z podstawowych, jak i dodatkowych form można układać ciekawe wzory czy wyznaczać pasy ruchu np. ścieżki rowerowe.

Kostkę brukową można podzielić również ze względu na sposób jej wykończenia. Pod tym względem wyróżnia się:

  • kostkę standardową (przemysłową) – najczęściej wykorzystywana na chodnikach. Ma prosty kształt i gładką powierzchnię;
  • kostkę szlachetną – w procesie produkcji nadaje się jej powierzchni estetyczne wykończenie np. poprzez wypłukiwanie wierzchniej warstwy betonu (kostka staje się chropowata i odsłania się kolorowe kruszywo), szczotkowanie (powstają na jej powierzchni dekoracyjne rowki), a także łupanie czy postarzanie. Na rynku dostępne są również kostki betonowe, które stanowią imitacje kamienia naturalnego.

Ile trzeba zapłacić za betonową kostkę brukową?

Ceny kostki brukowej z betonu mogą różnić się ze względu na grubość oraz sposób jej wykończenia. Standardowe ceny za kostkę w podstawowej wersji wahają się od 20 do 50 zł/m2. Jeżeli inwestor chce zakupić kostkę szlachetną, musi liczyć się z kosztem od 50 do 90 zł/m2. Do tego trzeba dodać również koszt ułożenia kostki. Tutaj koszt będzie zależał od rodzaju kostki, ale i sposobu jej ułożenia. Trzeba też wziąć pod uwagę to, że w różnych regionach kraju ceny mogą nieco się różnić. Klasyczne ułożenie kostki przemysłowej to koszt ok. 45 zł/m2, w przypadku kostki szlachetnej trzeba liczyć się z kosztem ok. 55 zł/m2. Natomiast układanie wzorów z kostki brukowej to ok. 75zł/m2.