by redakcja redakcja

Dom to ludzie, a nie ściany. Oczywiście trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Jednak podczas planowania naszego miejsca na ziemi warto od samego początku zadbać o komfort domowników. Marzysz o pięknym parterowym domu wtopionym w piękny krajobraz, z ogródkiem na wyciągnięcie ręki? Zapewne tak, kto by nie chciał posiadać takiego małego cudu. Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy planowaniu i budowie domu parterowego? Mamy dla Ciebie kilka rad.

Na rynku istnieje wiele gotowych projektów domów parterowych, wśród których każdy znajdzie „coś” dla siebie. Począwszy od domu o prostej bryle przykrytym dachem dwuspadowym, a skończywszy na budynkach mających rozczłonkowaną bryłę i dach wielospadowy. Wśród projektów domów parterowych można znaleźć zarówno te bez garażu jak i mające jedno- lub dwustanowiskowy garaż.

Dla kogo domy parterowe są najlepszym rozwiązaniem?

Przede wszystkim domy parterowe wybierają starsi ludzie ze względu na komfort poruszania się po jednej kondygnacji. To także dobre rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych. Zdobyły one także uznanie młodych małżeństw, mających dalekie plany o powiększeniu rodziny. Jednak, wbrew pozorom, to także dobry wybór dla rodzin z małym dzieckiem, a także miłośników zwierząt.

Domy parterowe są zazwyczaj po prostu komfortowe ze względu na brak potrzeby pokonywania schodów. Wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednej kondygnacji.

O tym pamiętaj!

W domu parterowym powinny być wydzielone dwie sfery: dzienna (należą do niej jadalnia, kuchnia, salon i toaleta) oraz sypialniana.

Kolejny warty przemyslenia punkt to wybór odpowiedniej działki. Jeżeli będzie zbyt mała to budowa takiego domu będzie niemożliwa. Minimalna szerokość działki to 20 m.

Wbrew opinii niektórych, domy parterowe wcale nie muszą być nudne, ponieważ podczas wykończenia można wprowadzić oryginalne i efektywne rozwiązania, tj. ozdobny strop eksponujący belki sufitowe. Powiększeniem domu może być także ładnie wyglądający, zadaszony taras.

Dom parterowy wiąże się z bliskością otoczenia, dlatego też należy zwrócić uwagę na bezpieczne i spokojne sąsiedztwo. Każda część takiego budynku może mieć połączenie z ogrodem. Drzwi balkonowe można zamontować zarówno w salonie, jak i sypialni, ale już na samym początku planowania warto przemyśleć sens takich otwarć i zwrócić uwagę na sąsiedztwo. W sytuacji mało atrakcyjnych i przyjaznych sąsiadów takie przeszklenia mogą obniżać komfort i poczucie bezpieczeństwa jego mieszkańców. Z kolei wysoka zabudowa na sąsiednich działkach oddziałuje na ograniczenie prywatność użytkowników, gdyż z wyższych pięter będzie można spokojnie zajrzeć do wnętrza naszego domu.

Budując dom parterowy warto już na etapie projektu pomyśleć o komforcie jego użytkowników i funkcjonalności budynku.