by redakcja redakcja

Energooszczędne domy zyskują coraz większe zainteresowanie i przedstawiane są jako przyszłość budownictwa. Ponadto stanowią dobrę inwestycję, zwracającą się w przyszłości.

Projekty domów energooszczędnych

Projekty domów energooszczędnych charakteryzują się prosta i zwartą bryłą, która często nie ma żadnych elementów dekoracyjnych mogących prowadzić do uciekania ciepła. Są to zazwyczaj domy piętrowe lub parterowe, niekiedy także z poddaszem użytkowym. Wykończone są wysokiej jakości materiałami, dzięki czemu wyglądają atrakcyjnie wizualnie. Domy energooszczędne wykorzystują inteligentne instalacje.

Zalety projektów domów energooszczędnych

Główne ich zalety to dbałość o środowisko naturalne i niższe koszty eksploatacji. Ponadto projekty domów energooszczędnych zakładają nie tylko oszczędzanie energii, ale także jej pozyskiwanie ze źródeł naturalnych, np. słońca czy wody. Projektowane są tak, aby starty energii były minimalne. Ponadto domy energooszczędne mogą obniżyć koszty ich eksploatacji w postaci mniejszych, o kilkadziesiąt procent, rachunków za ogrzewanie.

Ważny rozmiar i kształt

Prosty sposób na tani w eksploatacji dom to budynek o niedużej powierzchni. Pamiętajmy, że koszty ogrzewania rosną wraz ze wzrostem przestrzeni. Redukcja zapotrzebowania na ciepło wymaga minimalizacji jego strat. Zazwyczaj ciepło ucieka przez przegrody zewnętrzne, a więc ściany, podłogi, okna, drzwi i dach. Im mniejsza powierzchnia owych przegród to mniejsze straty ciepła. Biorąc to pod uwagę, warto wybudować dom o kształcie gwarantujący najmniejszy stosunek wspomnianych przegród do kubatury. Najlepszy kształt to zwarta bryła, np. w formie sześcianu.

Warto także wykorzystać słońce jako źródło energii. Dom powinien być postawiony tak, żeby ono jak najdłużej ogrzewało jego największą część. Największa elewacja powinna być ukierunkowana na południe, a najmniejsza w stronę północy.

Zwróć uwagę na okna

W domach energooszczędnych trzeba zwrócić uwagę na rozmieszczenie, jak i dobór odpowiednich okien. Okna sypialni powinny wychodzić na wschód, co gwarantuje jej nienagrzewanie się w sezonie letnim. Z kolei okna salonu, gdzie zazwyczaj jest najwięcej przeszkleń powinny być skierowane na południe lub zachód, co gwarantuje najwyższą absorpcję ciepła słonecznego. W domach energooszczędnych rezygnuje się także z dachów z szerokimi okapami, które zacieniają okna i zmniejszają pochłanianie promieni.

Nie mniej ważna izolacja termiczna

W domach energooszczędnych trzeba także starannie dobrać materiały i technologie stosowane podczas budowy. Najwięcej ciepła ucieka przez ściany, z tego względu trzeba zainwestować w specjalną warstwę izolacyjną o odpowiedniej grubości i podwyższonej wartości przewodzenia ciepła.

Warto pamiętać o powyższych zasadach, a nasz dom będzie naprawdę energooszczędny i przyniesie wymierne zyski w przyszłości.