by redakcja redakcja

Rozważasz budowę domu parterowego? Zastanawiasz się, czy jest on przyszłościowy? Poniżej zebraliśmy garść pomocnych informacji.

W Polsce budowa takiego rodzaju domu nie jest bardzo popularna, ale w ostatnich latach zyskuje coraz większe zainteresowanie. Za taki stan rzeczy odpowiada kilka czynników, a najważniejszy to dużo małych działek budowlanych uniemożliwiających taką zabudowę.

Zalety i wady domów parterowych

Parterowe domy polecane są osobom chcącym wszystkie pomieszczenia posiadać na jednym poziomie. Ponadto budowa i wykończenie schodów prowadzących na piętro może zwiększać ogólne koszty budowy. Podstawowa zaleta to krótszy czas powstwania budynku ze względu na prostą bryłę i jedną kondygnację. W wielu domach parterowych nie jest wykonywany strop, co powoduje oszczędność materiałów i mniejsze koszty robocizny. Jest to także ciekawe i oryginalne rozwiązanie wykończeniowe polegające na tym, że konstrukcja dachu może urozmaicać sklepienie parteru.

Projekty domów parterowych wyróżniają się przede wszystkim prostym układem. Parter podzielany jest zazwyczaj na strefę dzienną sypialnianą oddzielonych holem. Kolejna zaleta takich domów to bezpośredni dostęp do otoczenia.

O czy pamiętać budując dom parterowy?

Mając na względzie budowę domu parterowego trzeba pamiętać, że na jednej kondygnacji musi zmieścić się większa liczba pomieszczeń. Z tego względu trzeba pamiętać o wyborze odpowiedniej działki, której szerokość powinna wynosić co najmniej 20 m. Wymaga tego zapewnienie komfortu użytkowania i funkcjonalności naszego domu. Jeżeli planujemy postawienie domu parterowego z dwoma garażami to szerokość działki to co najmniej 23 m.

Dla kogo dom parterowy?

Dom parterowy to idealne rozwiązanie nie tylko dla osób starszych, których dzieci już zdążyły wyprowadzić się z rodzinnego gniazda. Zazwyczaj osoby te nie użytkują kilku łazienek, a także nie mają wygórowanych potrzeb życiowych. Dla tej grupy zaletami takich domów jest komfort użytkowania, łatwe przemieszczanie się między pomieszczeniami oraz komunikacja tylko w poziomie, bez sprawiających trudności schodów. Domy parterowe to także dobry pomysł dla osób niepełnosprawnych. Projekty takich domów wybierają także młode małżeństwa, mające odległe plany związane z posiadaniem potomstwa. Wtedy to mogą one planować rozbudowę parteru czy nadbudowę piętra. Jednak projekty te domów cieszą się także popularnością wśród rodzicówz jednym potomkiem.

Obiegowa opinia głosi, że domy parterowe przegrywają walkę z domami piętrowymi. Jednak solidnie zaplanowana przestrzeń w domu parterowym może być idealnym rozwiązaniem dla wielu osób. Niski i wtopiony w piękny krajobraz dom, z ogrodem na wyciągnięcie reki to przemyślana inwestycja na wiele lat.