by redakcja redakcja

Chcesz zbudować oryginalny, urzekający dom? Uwielbiasz nowoczesny styl? Marzysz także o nowoczesnym domu? Zastanawiasz się, czy stały się one już standardem w budownictwie? W poniższym artykule zebraliśmy kilka przydatnych wskazówek.

Bez wątpienia nowoczesne domy cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Projekty domów nowoczesnych można wykonać nie tylko na indywidualne zamówienie, ale coraz więcej ich pojawia się w projektach gotowych. Architekci podążają za trendami, nowatorskością i oryginalnością, które nawet są coraz ważniejsze w typowych projektach o tradycyjnej bryle.

Urzekająca forma, wyjątkowy charakter, a do tego funkcjonalność budynku to podstawowe cechy nowoczesnego budownictwa. Jest ono ergonomiczne i wygodne w użytkowaniu.

Czym cechują się projekty domów nowoczesnych?

Główne cechy takich projektów to:

  • kompaktowa bryła – zapewnia nie tylko jakość, ale i ergonomię domu, jednocześnie zachowując jego jak najmniejsze rozmiary;
  • optymalna ilość kondygnacji – większa ilość domów z poddaszem użytkowym albo piętrowych, wynika to z mniejszych strat ciepła przez dach;
  • technologia budowy i instalacji – w takich domach wykorzystywane są rozwiązania jak najbardziej ekonomiczne, pozwalające na zmniejszenie potrzebnej do wykorzystania energii, a także racjonalizację jej wykorzystania;
  • dach płaski, dwuspadowy lub pulpitowy – najczęściej stosowane propozycję dachów w projektach nowoczesnych domów, ich używanie wynika głównie z estetyki bryły, ale także obniżenia strat ciepła przez dach (im mniejsza jego powierzchnia, tym mniejsze straty ciepła);
  • oryginalne materiały wykończeniowe – zwiększają one estetykę domu;
  • duże przeszklenia – pozwalające na dobre doświetlenie oraz zapewnienie przestronności.

Projekt domu nowoczesnego stanowi minimalistyczną formę, oryginalne detale i wykończenie elewacji, ale także budownictwo energooszczędne, pozwalające na racjonalizacje zużycia energii.

Projekt nowoczesnego domu jednorodzinnego

Projekt nowoczesnego domu jednorodzinnego charakteryzuje prosta bryła budynku o kształcie prostokąta, ciekawa elewacja z detalami architektonicznymi, dach dwuspadowy. Detale mogące nadać nowoczesnego charakteru to: elementy ozdobne (np. drewno, kamień, szkło), wąskie narożne okna na elewacjach frontowych, duże przeszklenia.

Stolarka okienna

Projekty nowoczesnych domów stawiają na przestronność, która może zostać zapewniona przez duże przeszklenia. Oczywiście takie niestandardowe okna zwiększają koszt budowy. Jednak warto także zwrócić uwagę na ich jakość i spełnianie norm odnośnie uciekania ciepła.

Na rynku jest dostępnych wiele projektów nowoczesnych domów. Można pokusić się o stwierdzenie, że stały się one już standardem w budownictwie.