by redakcja redakcja

Całoroczne domy z drewna większości z nas kojarzą się z krajami skandynawskimi albo z sezonem wiosenno-letnim i domkami wypoczynkowymi. Jednak w Polsce w ostatnich latach całoroczne domy z drewna cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Mają one wiele zalet: począwszy od dbałości o środowisko naturalne, a skończywszy na tańszej budowie w porównaniu z domami murowanymi. Warto pamiętać, że wymagają one specjalnej pielęgnacji.

Domy drewniane – czy mogą być całoroczne?

Wielu z nas ma wątpliwości co do trwałości tych budynków, która nie będzie uniemożliwiała ich całorocznego użytkowania. Trzeba jednak podkreślić, że istnieje wiele przykładów domów zbudowanych z belek i użytkowanych przez cały rok, np. na Podhalu. Ponadto obecnie takie domy to nie tylko góralskie chaty, tradycyjne dworki, ale także nowoczesne budynki.

Drewno – dobry materiał budowlany?

Bez wątpienia drewno to trwały materiał budowlany. Świadczą o tym stare drewniane chaty. Niestety jednak materiał ten narażony jest nie tylko na niszczenie ze strony robactwa (głównie korników), ale także podatność na wilgoć, która powoduje odkształcenia. Z tego względu domy z drewna wymagają regularnego zabezpieczania i konserwacji. Ponadto zmienne warunki atmosferyczne: mróz, deszcz, upały odpowiadają za utratę przez drewno swoich właściwości. Dodatkowo zamienne występowanie odwilży i przymrozków może prowadzić do stałego zniszczenia elewacji. Drewno powinno być zaimpregnowane, a szczególnie jest to ważne zimą, gdy jest ono narażone na niskie temperatury, śnieg, zamarzający w szczelinach lód uszkadzający strukturę drewna, a tym samym narażający na rozwój pleśni. Odpowiednio wysuszone i zainpregnowane drewno może służyć przez długie lata.

Ochrona drewna przed zimą

Szczególną uwagę należy zwrócić na przygotowanie całorocznych domów z drewna do zimy. Najlepszą ochroną jest zabezpieczenie drewna przed zimą. Jak to zrobić? Trzeba zacząć od oczyszczenia, np. umycia szczotką ryżową i wodą z szarym mydłem. Z kolei odchodzący lakier, żywicę czy mech należy usunąć za pomocą szpachelki. Tak oczyszczoną powierzchnię trzeba osuszyć i zetrzeć szlifierką bądź papierem ściernym. Kolejny krok to pokrycie powierzchni środkiem impregnującym, czyli bejcą. Tą czynność należy powtórzyć dwa albo trzy razy. Bejca wnika wgłąb drewna, przez co chroni jego strukturę. Ponadto drewno można dodatkowo pokryć farbą lub lakierem przeznaczonym do tego materiału.

Warto także pamiętać, że zimą podczas dużych opadów śniegu, powodujących obciążenie dachu i możliwość zawilgotnienia elewacji, trzeba zadbać o jego systematyczne usuwanie. Kolejna ważna czynność to odśnieżanie i skuwanie lodu na elewacji, ponieważ podczas odwilży prowadzi to do podtopienia fundamentów.

Domy z drewna przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji mogą służyć ich użytkownikom przez cały rok. Nawet zima im niestraszna!