by redakcja redakcja

Marzysz o swoim własnym domu z ogródkiem? Nadszedł ten moment i zaczynasz planowanie od wyboru projektu. Zastanawiasz się, czy warto wybrać gotowy projekt domu z tych już dostępnych na rynku. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy garść solidnych informacji.

Zalety gotowych projektów domów

Podstawowa zaleta gotowych projektów to niewygórowana cena wahająca się w granicach od 2 do 5 tys. zł. Ponadto na rynku dostępny jest duży wybór takich projektów. W kięgarniach, sklepach, kioskach można zakupić dowolny katalog, a także obejrzeć gotowe projekty domów w internecie. Wśród tylu proponowanych rozwiązań każda, nawet bardzo wymagająca osoba, znajdzie projekt dopasowany do swoich potrzeb, jak i możliwości. Ponadto dokumentacja dostępna jest od zaraz, więc nie trzeba tracić czasu i zaangażowanie na rozmowy z architektem czy innymi fachowcami, a to przekłada się na pozbycie się kilku pracochłonnych zadań związanych z indywidualnym projektem domu. Ponadto gotowe projekty są dobrym rozwiązaniem dla osób nie posiadających doświadczenia ani kontaktu z budownictwem. Kolejny plus gotowych projektów to staranne wizualizacje domów, które pomagają wyobrazić sobie efekt końcowy. Inna zaleta to możliwość zobaczenia już finalnego efektu, gdyż istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że dom wybudowany z takiego projektu już gdzieś istnieje. Ponadto wiele firm umożliwia kontakt z zadowolonymi klientami. Z tego też względu zdobycie informacji o konkretnym projekcie nie stanowi problemu. Ponadto można poszukać komentarzy i opinii użytkowników o danym gotowym projekcie na forach internetowych, wystarczy znać jego nazwę lub symbol.

Wady projektu gotowego

Niektóre osoby mają problem ze znalezieniem projektu na miarę, który pasuje zarówno pod względem wyglądu, funkcjonalności, jak i jest dostosowany do wymiarów działki. Często projekt jest prawie w sam raz, ale wymaga niewielkich przeróbek, np. powiększenia łazienki czy podniesienia dach. Gotowe projekty domów są w pewnym sensie kompromisem, ponieważ trzeba wybrać coś kosztem czegoś innego. Niekiedy dopiero na etapie adaptacji do działki osoba inwestująca odkrywa wady projektu gotowego. Ponadto estetyka takich projektów może dla niektórych pozostawiać wiele do życzenia, ponieważ są tak tworzone, aby podobały się większości. Kolejny minus projektów gotowych to brak wsparcia od ich autorów, a jedynym głosem doradczym może być wykonawca, który często będzie dobierał rozwiązania najbardziej dla niego wygodne. I ostatnia wada związana jest z brakiem niepowtarzalności gotowego projektu, który może być zakupiony przez wiele osób i powstać na jego bazie wiele domów. Jeżeli ktoś chce mieć niepowtarzalny, jedyny w okolicy dom to gotowe projekty nie są dla niego dobrym rozwiązaniem.

Nie mniej jednak gotowe projekty cieszą się dużym zainteresowaniem. Zapewne każdy znajdzie taki, który będzie „uszyty” w sam raz do jego potrzeb.