by redakcja redakcja

W końcu nastał ten wymarzony czas i zaczynasz budowę swojego domu? Oczywiście w pierwszej kolejności musisz wybrać odpowiedni projekt. Na co zwrócić uwagę w projektach domów? Bryła, taras, dach, a może jednak warto kierować się ilością domowników? Zapewne budujesz dom jak nie na całe życie to przynajmniej na kilkanaście lat. Tak, więc jak dokonać wyboru projektu domu?

Jak wybrać ten jedyny?

Na rynku funkcjonuje wiele przedsiębiorstw oferujących gotowe projekty domów. Zapewne większość z nas przy wyborze zwraca uwagę tylko na walory estetyczne. Dom ma być ładny, tak, żeby budził zazdrość znajomych i sąsiadów. Jendak warto przyjrzeć się temu, czy dom będzie funkcjonalny. Trzeba pamiętać, że nie zawsze ładny idzie w parze z funkcjonalny. Przecież chcemy, żeby nam się dobrze w nim mieszkało.

Zwróć uwagę na plan zagospodarowania przestrzennego

Projekt domu powinien być wybrany nie tylko pod wymagania użytkownika, ale także wytyczne znajdujące się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Może on narzucać konkretne warunki zabudowy, takie jak: maksymalną powierzchnię zabudowy, wysokość budynku czy kąt nachylenia dachu.

Zastosowanie się do warunków umieszczonych w planie zagospodarowania przestrzennego jest niezbędne, aby uzyskać pozwolenie na budowę.

Projekty domów – na co zwracać uwagę?

Po przeanalizowaniu planu zagospodarowania przestrzennego warto spokojnie usiąść i zastanowić się czego przyszli użytkownicy tego domu potrzebują. Trzeba odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań. Specjalnie dla Was zebraliśmy te najważniejsze.

Jak powinna być powierzchnia domu?

Pamiętajmy, żeby zwrócić uwagę na to, jakie są nasze potrzeby i wybrać projekt domu z optymalną powierzchnią dopasowaną do ilości domowników.

Jakie pomieszczenia chcemy mieć w domu?

Kuchnia, jadalnia, salon, łazienka i pokoje to podstawa. Jednak warto odpowiedzieć sobie co z kotłownią? Jeżeli wybierzemy paliwo stałe to powinniśmy zwrócić uwagę na jej odpowiednią wielkość. Czy spiżarnia ma znajdować się blisko kuchni? Czy potrzebujemy pomieszczenia gospodarczego do przechowywania opału, rowerów, narzędzi? Czy w domu będzie garderoba? Warto przemyśleć ilość potrzebnych pomieszczeń, ale także obliczyć ich metraż, a następnie całą powierzchnię domu i policzyć koszty budowy. Wtedy mamy pewność czy stać nas na budowę domu o takim metrażu. Warto także pamiętać, że będziemy musieli go później utrzymać.

Jaki dach?

Ważne przy wyborze projektu domu jest określenie typu dachu. Proste dachy są oczywiście najtańsze. Dachy dwuspadowe są mniej skomplikowane w wykonaniu, ale także koszty materiałów i robocizny są mniejsze w porównaniu z dachami czterospadowymi.

Warto poświecić trochę czasu na przeanalizowanie różnych projektów domów i wybrać ten najbardziej dopasowany do swoich potrzeb i możliwości.