by redakcja redakcja

Wybór projektu domu zawsze nacechowany jest licznymi dylematami. Jednymi z podstawowych jest powierzchnia i liczba kondygnacji. Do niedawna decydując się na dom, Polacy kierowali się względami pokoleniowym. Wciąż jednorodzinny, ale za to wielopokoleniowy i na wiele lat. Efekt – decydowaliśmy się na projekty o dużym metrażu i dwóch, a nawet trzech kondygnacjach. Czasy się zmieniły, świat przyśpieszył, nasza mobilność wzrosła a więc popyt na takie projekty zmniejszył się. Znacznie częściej wybierane są projekty domów parterowych, mniejszych domów, które są nie tylko komfortowe, ale również nie drogie w realizacji, oraz w utrzymaniu.

Projekt domu parterowego – nie taki wybór straszny

Ideały nie istnieją, a więc nie ma co liczyć na idealny projekt domu. Nie mniej starając się w swoich poszukiwaniach zbliżyć do tego ideału warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Jasnym jest, że istotna jest estetyka, ale nie możemy pominąć jego funkcjonalności, czy kosztów eksploatacji. W przypadku gdy chcemy na eksploatacji zaoszczędzić, pamiętajmy żeby nie przesadzić z metrażem.

Domy parterowe – najlepsze dla…

Jeśli decyzja zapadła – kupujemy projekt domu parterowego. Pora na dokładniejsze jego zdecydowanie o innych jego parametrach. Styl, tu biura projektowe oferują pełną dowolność, od tradycyjnego, przez góralskie, dworkowe, po ostatnio bardzo popularny nowoczesny styl. Metraż domów parterowych wynosi od około 50 do 150 metrów kwadratowych w zależności od wybranego projektu. Taki metraż, spełni bez kłopotu oczekiwania, singla, pary czy małej rodziny. Na takim metrażu, bez kłopotu projektanci zmieszczą od jednej do trzech sypialni jak również garaż w bryle budynku. Dowolność też w przypadku kuchni, która może być zarówno otwarta na salon, jak i zamknięta.

Domy parterowe – opcja dla oszczędnych

Wybór domu parterowego, to znakomity wybór dla osób który nie chcą wydać zbyt dużo zarówno na budowę domu, jak i na jego utrzymanie. Koszt orientacyjny budowy domu parterowego, wahać się będzie w przedziale od 130 do 200 tysięcy złotych. Wpływ na tek koszt mają oczywiście technologia, jak i zastosowane materiały.

Koszty utrzymania takiego domu, nie są też wysokie. Co więcej zawsze na etapie wyboru projektu domu, możemy pokusić się o dodatkowe oszczędności, wybierając domu energooszczędny lub dom pasywny. Budowa wspomnianych będzie kosztowała więcej, dlatego, że konieczna jest odpowiednia izolacja i ekologiczna instalacjach grzewczych. Ale jego utrzymanie w przyszłości jest znacznie tańsze.

Resumując – jeśli szukamy domu, który będzie przytulny, nie duży a przy tym stosunkowo tani w budowie a następnie w utrzymaniu, to wśród bogatej oferty biur projektowych bez większego problemu znajdziemy coś dla siebie odpowiedniego. Projekty domów parterowych cieszą się dużą popularnością u ludzi starszych z uwagi na małą ilość schodków.