by redakcja redakcja

Domy budowane z ekolitu, czyli specjalnie przygotowywanego i kształtowanego w bloczki styropianu to dalej nowość na polskim rynku budowlanym traktowana przez inwestorów bardziej jako ciekawostka niż stały trend. Jednak jak się okazuje, to rozwiązanie budzi coraz większe zainteresowanie wśród osób, które chcą budować domy przyjazne środowisku oraz energooszczędne. Ale czy budowa domu ze styropianu to dobry pomysł? Z jakimi kosztami należy się liczyć, jeśli chce się zbudować dom ze styropianu?

Jakie zalety niesie ze sobą budowa domu z ekolitu?

Domy styropianowe jeszcze do niedawna wydawały się raczej czymś, co bardziej kojarzyło się z prototypem lub wręcz zabawką. Jednak dzisiaj technologia pozwala na tworzenie wytrzymałych i lekkich bloczków, które doskonale nadają się na budowę domu całorocznego. Ogromną zaletą tego systemu jest przede wszystkim to, że dom budowany jest znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnych technologii – czas budowy takiego domu skraca się nawet o 40% w porównaniu do tradycyjnych technologii budowlanych. Wskazuje się również na to, że materiał ten ma bardzo niski współczynnik przenikania ciepła, a we wnętrzach domu, który jest z niego zbudowany, panuje przyjemny mikroklimat (w celu jego zachowania należy pamiętać o odpowiedniej wentylacji domu). To przekłada się na koszty ogrzewania budynku, a także na komfort przebywania w nim. Bloczki ekolitowe cenione są również za to, że bez problemu mogą być wykorzystane przy większości projektów, nawet o skomplikowanej bryle. Dla wielu osób zaletą jest też to, że dom budowany ze styropianu można wykończyć praktycznie w dowolny sposób, co pozwala na uzyskanie ciekawego efektu wizualnego i dopasowanie wyglądu domu w pełni do wymagań inwestora. Więcej na temat zalet rozwiązania, jakim jest technologia stawiania domów ze styropianu piszemy w artykule Dom ze styropianu. Ulotna moda czy solidna alternatywa, w którym można przeczytać również o tym, w jak dokładnie powstaje dom ze styropianu.

Ile kosztuje budowa domu ze styropianowych bloczków?

Z uwagi na rosnące zainteresowanie tą technologią stawiania domów, materiały potrzebne do budowy domu z ekolitu, jak i same usługi związane z budową są coraz powszechniejsze. Za tym idzie nieduży, ale zauważalny spadek cen. To sprawia, że są one bardziej przystępne niż jeszcze kilka lat temu, gdy była to całkowita nowość na polskim rynku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że na całkowity koszt budowy domu w tej technologii wpływ mają różne czynniki. Oczywiście jednym z głównych wydatków jest zakup materiałów. Jednak wskazuje się, że całkowity koszt budowy może być nawet do 10% niższy niż w przypadku tradycyjnych technologii, z uwagi na to, że sam proces budowy domu z ekolitu jest znacznie krótszy – dom w stanie surowym zamkniętym jest gotowy w przeciągu kilku tygodni. Krótki czas budowy to krótszy czas pracy ekipy budowlanej, a co za tym idzie, mniejszy koszt usługi. Niższy koszt budowy może wynikać również z faktu, że dom stawiany ze styropianu nie wymaga dodatkowej warstwy izolacyjnej.

Warto zaznaczyć jednak, że początkowe koszty związane z inwestycją mogą zwrócić się już przy wydatkach na ogrzewanie – dom energooszczędny będzie miał niskie zapotrzebowanie energetyczne, a styropian, jako materiał dobrze izolujący ciepło będzie zapobiegał jego utracie.

Do czego jeszcze można wykorzystać bloczki z ekolitu?

Z uwagi na swoje właściwości oraz łatwość i szybkość budowania, bloczki z ekolitu wykorzystywane są nie tylko w budownictwie jednorodzinnym czy mieszkaniowym. Coraz częściej wykorzystuje się je również do budowania pomieszczeń i budynków gospodarczych. Szczególnie chętnie stosowane są przy budowie garaży – zarówno wolnostojących, jak i tych, które wpisane są w bryłę budynku. Ze względu na ich dużą odporność na wilgoć, stosowane są także do budowania basenów. Widać też zwiększone zainteresowanie tym materiałem budowlanym wśród inwestorów, którzy wznoszą budynki przemysłowe czy hale magazynowe. Warto jednak tutaj pamiętać, że tego rodzaju bloki mają ograniczoną wytrzymałość i zaleca się ich stosowanie w budynkach, których wysokość nie przekracza trzech kondygnacji.